Projektēšanas gaita ar REVIZTO - Projektēšanas biroja LUDVIGS veiksmes stāsts

29 Sep 2020

Īss izklāsts par programmatūras pielietojumu objektā “BIOR”, Lejupes ielā 1c, Rīga. Projektēšanas gaitā. BIM projekta komunikācija ar pasūtītāju, kā arī BIM uzbūve.

Par projektēšanas biroju Ludvigs

Projektēšanas birojs Ludvigs arhitekta Ludviga Saprovska vadībā tika dibināts tālajā  1991. gadā, līdz ar Latvijas Republikas proklamēšanas gadu. Birojs ir uzsācis savu darbību ar objektiem kā “Mūsa Motors administratīvā ēka” Rīgā, “J.Daliņa stadions” Valmierā, “Trīsplūsmu vidusskolu Žlobinā”, Baltkrievijā u.c. tik pat nozīmīgiem projektiem mūsu birojā. Katrs projekts, neatkarībā no tā apjoma, mums ir svarīgs, jo projektēts pirmkārt tiek cilvēkiem, ņemot vērā visus aspektus – vai tā būtu inženierbūve, noliktava-rūpnīca, publiskā ēka, privātmāja vai māja tavam mīlulim.

Realizētie projekti

 • Elektronisko sakaru tīkla konteinera teritorijas sadaļas izstrāde; fasādes dekoratīvās apdares būvprojekta izstrāde;   2019.-2020.
 • Granulu ražotne; katlu māja;     2019.-2020.
 • Vienģimenes dzīvojamā ēka;    2019.
 • Šķeldas skaidu bērtņu pārbūve. Baļķu apstrādes līnijas pārbūve. Gatavās produkcijas pakotavu piebūves:    2017.-2018.
 • Dzīvojamās ēkas renovācija.   2017.-2020.
 • Biroja ēkas pagalma fasāžu punktu mākoņa uzmērījums.   2019.
 • Biroja ēkas jaunbūves un laboratorijas ēkas saimniecības telpu grupas pārbūves tehniskā projekta izstrāde un autoruzraudzība.   2018.-2019.
 • Biroja ēkas jaunbūves un laboratorijas ēkas saimniecības telpu grupas pārbūves tehniskā projekta izstrāde un autoruzraudzība.  2017.
 • LASITA MAJA dwelling  2017
 • Specializēta termināļa graudu kravu pārkraušanai  un uzglabāšanai Ventspils Brīvostā modernizācija un paplašināšana.  2017.
 • Green Academy   2016.
 • Esošās noliktavas ēkas uzmērījums (PM – punktu mākonis).  2017.
 • Kokskaidu granulu ražotne 2013.
 • Tehniskās novērošanas punkti   2008.-2012.
 • TELE2 GSM tīkla izveide: biroja, datu centra un tehnoloģiskās telpas, torņi un bāzes stacijas.   1996.- 2010.
 • Digitālais rīks zemes masu aprēķiniem. 2017.
 • Administratīvās ēkas ar veikalu-salonu rekonstrukcija. 2014.
 • Detālplānojums “Zirņu Sala”  2007 – procesā
 • Daudzlīmeņu savienojums starp Stacijas laukumu un Rīgas Starptautisko Autoostu. —
 • Studentu viesnīcas rekonstrukcija izbūvējot administratīvās un veselības centra telpas. 2009.
 • Daudzīvokļu dzīvojamā ēka;   2004.-2005.
 • Tallinas ielas bērnudārzs.
 • Daliņa stadions Valmierā 1992.-1993.
 • Valmieras J. Daliņa stadiona viesnīcas ēkas rekonstrukcija 2008.
 • Daudzfunkcionāls biroju un daudzfunkcionāls ēku komplekss. 2011.
 • Daudzstāvu autosstāvvieta Prāgas ielā 2; 1998.- 1999.

Kāpēc REVIZTO?

Projekti ir sarežģītāki, komandas ir lielākas un termiņi ir īsāki. Panākot, lai visas iesaistītās puses saprotas viena ar otru pēc iespējas ātrāk, projekta dzīves ciklā var palīdzēt palielināt efektivitāti, samazināt izmaksas un radīt savstarpējas sadarbības kultūru. 

Arhitektiem: Revizto ļauj arhitektiem viegli veikt projektēšanas apskati, 2D zīmējumu pārbaudi, koordinēšanu un modeļa kvalitātes kontroli no centralizētās lietotājiem draudzīgās platformas. Izmantojot integrētās sadarbības platformu, arhitekti var samazināt neprecīzu informācijas apmaiņu un novērst iespējamās cilvēku kļūdas.

Būvniekiem: Komunicēt efektīvi būvniecības laikā ir milzīgs izaicinājums, sākot jau ar pirms būvniecības fāzi. Izmantojot integrēto sadarbības platformu, iesaistītās puses var aizmirst par komunikācijas problēmām, kas saistītas ar slikti noorganizētām sadarbības tikšanām. Izmantojot Revizto platformu būvlaukumā, to lietotājiem nebūs jāuztraucas par sarežģītu programmas struktūru, un nebūs ilgi jāmeklē projekta informācija. Revizto maksimizē projekta grafiku visā būvniecības fāzē, ļaujot komandām virtuāli būvēt un skatīt visus projekta datus vienā platformā, vienlaikus centralizējot komunikāciju par projektu vienā vietā.

Inženiertīklu projektētājiem: Revizto ļauj inženiertīklu projektētājiem ērti izvietot ēku sistēmas pieejamā, centralizētā modelī, savienojot informāciju starp dažādiem šo sistēmu izvietotājiem un projektētājiem.

Pasūtītājiem: Ar Revizto lietotājiem ērti saprotamo darbavirsmu, pasūtītajiem ar visu līmeņu tehniskajām zināšanām nebūs problēmas integrēties projekta komunikācijas platformā. Kā centralizēts, vienots patiesības avots visām iesaistītajām pusēm, pasūtītāji var iegūt piekļuvi sekot līdz projekta gaita, visā projekta dzīves ciklā.

Kāpēc REVIZTO? Šī, iespējams, ir svarīgākā daļa šajā veiksmes stāstā. Uzstādījums ir BIM. BIM projektēšana ir specifiska ar tās programmnodrošinājuma veidu un komunikācijas starp informāciju un modeli. Svarīgi ir, lai pasūtītājs ir klāt projekta izstrādē un seko līdzi notiekošajam. Komentāru izteikšana pie šāda tipa projekta nebija izteiktākais. Šeit svarīgi ir pasūtītājam saprast kā tas viss izskatīsies, cik izmaksās un pasniegt to tālāk, bez liekiem laika patēriņiem – veicot atsevišķu 3D vidi, kas projektēšanas gaitā nav racionāli. REVIZTO – pasūtītājam gan attālināti, gan tikšanās laikā ir iespēja projektu izskatīt.

Komunikācija ar pasūtītāju caur BIM izstrādes programmu, vai tā būtu REVIT, ArchiCAD, Tekla u.c., nebūtu vēlama.

Revizto_1

Projekta BIM uzbūve:

Par BIM shēmu birojā. Strādājam caur VPN uz galveno failu, kurš atrodas uz mūsu servera. Pieslēdzoties varam atjaunināt informāciju no vietējā faila. Jau no atjaunotā faila augšupielāde tiek veikta uz REVIZTO, kuram tad pasūtītājs tiek klāt. Sanāca sadarboties arī ar Schueco, jeb schueco programmu spraudņiem. Vitrīnas, logi un durvis tika importētas modelī caur šo spraudni

no schueco pārstāvjiem Latvijā. Blakus BIM ir NURB, code un cad. Šajā projektā vismaz 35% no visa. Specifisku produkta risinājumu, kā arī individuālas detalizācijas vajadzībām. Tika izmantoti ari citi 3D rīki, programmatūras dzinēji, lai nodotu grafisko informāciju pasūtītājam. (Realtime raytrace engine “UnrealEngine”).

Revizto_2
BIM REVIT – G.K. Būvkonstrukciju birojs – BK daļa – apjomi; RigaPro – AVK,UKT; Ābeles inženieru birojs – EL,EST;

Projektēšanas birojs Ludvigs – arhitektūras daļa – starpsienas, jumta elementi, logi, durvis jeb viss ailu aizpildījums, siltinājums, daļēji arī detalizācija, grīdas, griesti. Visi galvenie arhitektūras elementi.

Laika apsvēruma, kā arī precizitātes dēļ, kur Revit mūs mazliet pievīla ir tieši interjera apdare, kas protams ir pieejama un iespējama, bet aprēķinos kļūdaina pie kompleksām virsmām. Izstrādājot, lai būtu pareiza apjomos – grafiski nepareiza. BIM tiešā programmatūra tika pielietota arhitektūras kopējiem apjomiem, bet ne detalizācijā (selektīvi). Pie atsevišķām sistēmām un apdares elementiem strādājām ar NURB, algoritmiem ar “raķešzinātnes” precizitāti.

Objektus importējot BIM sistēmā, tiem tiek piešķirta informācija par to apjomiem, detalizāciju, nosaukumu u.c. Parametriem, kuri tiem piešķir pilnvērtīgā BIM elementa statusu.

Revizto_3

Tika izstrādāts ārpus BIM un pēc tam integrēts BIM – parametriskā projektēšana, jeb algoritmu izstrāde, “cepšana” un ievietošana REVIT. Ar vienkāršiem elementiem kā virsmām un to savstarpējo savienojuma vietām, izmantojot algoritmus, tika projektēta kopējā sistēma. Tiek samazināta kļūdu iespējamība projektējot sistēmu objektā. “Izcepjot” jeb algoritma ģeometriju pārveidojot par reālu ģeometrisku objektu (mēdzu to saukt par “metaģeometriju”) importējam REVIT, piešķirot tādas pašas īpašības kā pārējiem objektiem.

Mainīgums jeb stāvokļa izmaiņas fasādē. Fasādes slēģiem tiek izmantots algoritms, kurā mēs norādām tā pozīciju, piemēram visi atvērti, visi aizvērti vai arī atvērums no līdz un ar “random seed” palīdzību tiek atvērti atvērumi vairāk vai mazāk, piešķirot fasādei simulētu ieskatu kā izskatīsies un funkcionēs, kad to izmantos cilvēks.

Kopsavilkumā par NURB un BIM – var  salīdzināt kā zinātni ar būvniecību – abi ir saistīti. NURB modelēšana un algoritmu veidošana ir zinātniska, bet BIM REVIT ir būvniecība.

Revizto_4

 

Kopā saliekot un izeksportējot uz REVIZTO, kas ir ērti izdarāms ar vienas pogas palīdzību, iegūstam šādu rezultātu. REVIT gan nav ievilkts gleznojums ar algoritmu, pārējais diezgan veiksmīgi tiek importēts. Kāpēc nav zīmējums REVIZTO – apstājāmies pie tā, ka materiālu definējot REVIT ir iespējams tā caurspīdīgums kā “transparency map”, bet REVIZTO šāda iespēja uz doto brīdi nebija iespējama. Apstājāmies un vizualizējām fasādes citur.

Bieži gan arhitektūrā negadās šādas apdrukas, kā arī materiāls – elastīga tekstila materiāls. Caurspīdīgums ir viens no atslēgas elementiem šajā projektā, tāpat kā apdruka – skatoties no fasādēm. Katru reizi atjaunojot modeli bija sarežģījumi ar materiāliem. Pasūtītājam sākumā radās daudz jautājumu. Ar steigu strādājām pie citā vidē veidotas virtuālas vides. Tas ir redzams apakšējā, labās puses bildē.

Apstrādājot materiālu jau REVIZTO, iegūstam šī materiāla shematisku attēlojumu, un pasūtītājam ir jāstāsta,  kāds būs rezultāts. Ir jāieslēdz iztēle. Izmantojām “Realtime Raytrace” dzinējus, kuri izmanto jaunās paaudzes videokaršu mākslīgā intelekta shēmas.

Revizto_5

Redzam, lai panāktu vajadzīgo efektu, mēs patērējām aptuveni vienu darba nedēļu. Neņemot vērā vēl to, ka mākslīgais apgaismojums nav definēts. REVIZTO automātiski no visām daļām tiek ievilkti materiāli un objekti ar to īpašībām. Ieskaitot mākslīgo apgaismojumu. Interjera gaismas ķermeņi sevi attēlo par visiem 100%. Ar pareizajiem lux un apgaismojumu izkliedējumu. Tas vēl ir kāds laiciņš, kas būtu jāpavada pie individuāli veidotā 3D vides objekta. Šeit ir tās galvenās atšķirības un naudas ietaupījums. Apakšējo objektu Jūs varat dabūt, vismaz racionāli, tikai projekta beigās. Vidū tie būtu lieki izdevumi. Bet REVIZTO piedāvā to visās projekta stadijās. Tas ir ieguvums. Varam rēķināt 1 vai 2 darba nedēļu darbu – labākajā gadījumā. Kā arī darbs nav gluži no lētākajiem.

Revizto_6

REVIZTO funkcionalitātes daļa – komentāru, piezīmju izstrāde. Projekta gaitas protokolēšana un uzdevumu nodošana. Ir vēl dažas nianses, ar kurām saskārāmies. REVIZTO intensīvāk izmantojām projekta sākuma stadijā, kad strādājām pie plāniem un kopējiem apjomiem. (Kāpēc?) Tāpēc, ka projektam paliekot detalizētākam un smagākam, to spēja pavilkt tikai tie iesaistītie dalībnieki, kuri darbojās jau REVIT vidē. Šie darbinieki komunicē jau REVIT, bet vadība gluži fiziski nevar pacelt vairs, jo datori lielāko tiesu ir telefona jaudā. Tas ir jāņem vērā. Vienkārši pazuda iespēja visiem redzēt projektu. (Šo punktu pēc prezentācijas precizējām – ir iespēja nomainīt grafisko attēlojumu. Ieteikums no mūsu puses, lai zem 30fps tas tiek darīts automātiski no programmas puses).

Piezīmes ir veiktas, kad plāni bija pagriezti rasējumos savādāk. Nomainot rasējuma novietojumu, nemainās piezīmes. Tas tāds nieks, bet pateikt, kur kas bija, tagad grūti. Kas vēl ir jāuzsver – griezuma un izmēru noņemšana no tieši 3D vides REVIZTO – ērta un efektīva, ja salīdzinām to pašu “section box” izveidi 3D projektā un efektivitāti.

Revizto_7

Revizto_8

/*SECINĀJUMI*/  {REVIZTO} including {BIOR}

plus

 

 • Ērta augšupielāde. Automātiska.
 • Nav jāveic papildus darbi, lai pasniegtu projektu.
 • Pasūtītājam projekts sasniedzams tā projektēšanas laikā.
 • Ērta projekta gaitas fiksācija, komentāru izteikšana.
 • PDF eksports.
 • Projekta 3D un rasējumu sastāva koeksistence.
 • Viegli lietojami rīki 3D vidē – griezuma izveidošana, izmēru noņemšana.

 

minuss

 • Projektam kļūstot detalizētākam, pieejams tikai dalībniekiem ar salīdzinoši jaudīgiem datoriem
 • Pie specifiskiem materiāliem, produktiem, to attēlojums neatbilst relizācijai nepieciešamajam.
 • Mēdz pazust un pēc noteiktām darbībām (material editor, ilumination adjustment, u.c.) atkal parādīties projekta daļas.
 • Augšupielāde bieži nav pieejama dēļ servera kļūdas (augšupielādes laikā – vēlākajās projekta stadijās).

 

VIDEO SAITES:

VIDEO 1

VIDEO 2

VIDEO 3

VIDEO 4