9 jaunas būvniecības nozares tendences, kas seko BIM ieviešanai

09 Mar 2020
 1. Digitālie dvīņi
  (Digital Twins) lēnām uzsāk savu ceļu būvniecības jomā. Digitālais dvīnis ir virtuāls ēkas modelis, kas ar sensoriem, droniem un citām bezvadu tehnoloģijām iegūst informāciju par būvniecības objektu. “Dvīnis” nepārtraukti mācās no vairākiem avotiem, tostarp no uzlabotas analītikas, mašīnmācīšanās algoritmiem un mākslīgā intelekta (AI), lai gūtu vērtīgu ieskatu par projekta izpildi, darbību vai rentabilitāti, neatkarīgi no tā, vai objekts ir uzbūvēts vai vēl procesā. Nākotnē grafiskie BIM modeļi papildinās telpu pārvaldības vidi, iekļaujot tādus avotus kā enerģijas patēriņa dati, pakalpojumu pieprasījumi un profilaktiskā apkope.
 2. Mākslīgais intelekts.
  Projektējot un būvējot ēku, BIM modelis satur ļoti daudz informācijas. Interpretēšana un mācīšanās no datiem, kas savākti no BIM modeļiem un iepriekšējiem projektiem, palīdz izvairīties no kļūdām nākotnē un uzlabo projektēšanas un būvniecības procesu. Tomēr šīs informācijas ir vairāk, nekā to var apstrādāt cilvēki. AI atbalsts BIM ir tendence, kas izmanto šo plašo informāciju, lai paātrinātu datu apstrādi un padarītu būvniecības procesu daudz efektīvāku. Izmantojot AI, BIM programmatūra var mācīties no datiem un identificēt modeļus. Pēc tam var pieņemt lēmumus, kā automatizēt un uzlabot būvniecības procesus. AI un apkopotos datus var izmantot, lai uzlabotu un pat ģenerētu dizainu.
 3. Digitālie modeļi kā juridisks dokuments.
  BIM modeļiem drīz var tikt piešķirts tāds pats oficiālais statuss, kā 2D dokumentācijai ir PDF. Ar BIM modeļu atzīšanu un standartizēšanu par juridiski saistošiem būvniecības dokumentiem, tāpat kā iepriekš bija papīra plāni, BIM iegūs vēl būtiskāku lomu būvniecības projektos.
 4. Ērta piekļuve BIM modeļiem mākoņpakalpojumos.
  Mākoņu pakalpojumi vienkāršo būvniecības projektus. Tā vietā, lai visi, kas iesaistīti projektā, reizi nedēļā nosūtītu atjauninātus modeļus viens otram, lai tikai viena puse atklātu, ka siena, pie kuras viņi strādā, šķiet, ir pārvietota, tagad visi var strādāt vienā un tajā pašā modelī reālā laikā. Ikvienam ir pieejama jaunākā informācija un viņš var būt pārliecināts, ka tā ir pareiza, ļaujot darbu pabeigt ātrāk.
 5. Roboti būvlaukumā.
  Tuvākajā laikā robotus būvlaukumos parasti izmantos, izmantojot BIM modeļus, lai veiktu būvniecības darbus uz vietas. Pašlaik tikai neliels skaits rūpniecisko robotu nonāk būvniecības nozarē, un lielāko daļu no tiem izmanto paneļu ražošanā. Tomēr vairāki uzņēmumi šobrīd strādā pie mobilo robotu izstrādes būvniecības nozarē.
 6. 3D drukāšana ēku celtniecībai.
  Visā pasaulē cilvēki mēģina veidot ēkas, izmantojot 3D printerus. Pētniekiem Kalifornijā ir izdevies izdrukāt un uzcelt māju tikai 24 stundu laikā, izmantojot šo tehnoloģiju. Ķīnā šādi eksperimenti tika sperti par vienu soli tālāk, izmantojot 3D printeri, lai vienā dienā rūpnīcā saražotu desmit mājas. Šādi testi tiek veikti arī Eiropā. Ar 3D drukāšanu saistītās priekšrocības ietver samazinātu materiālu atkritumu daudzumu un palielinātu pārstrādi. Šis paņēmiens piedāvā arī vietu lielākai arhitektūras brīvībai, jo 3D printeri var apstrādāt izliektas formas, kuras ir grūtāk izgatavot ar rokām.
 7. Pateicoties BIM sasniegumiem, tiek atjaunota saliekamo konstrukciju un moduļu būvniecība. Precīzs un detalizēts būvdetaļu dizains nozīmē, ka aizvien vairāk komponentu var ražot ārpus uzņēmuma teritorijas. Modulāra un saliekama konstrukcija var samazināt būvprojekta laiku un palielināt tā efektivitāti, jo saliekamās detaļas var būvēt optimālos rūpnīcas apstākļos un celtniecības uzņēmumiem nav jātiek galā ar tādiem ierobežojošiem faktoriem, kā laika apstākļi vai dienasgaisma.
 8. Ilgtspējīga būvniecība.
  Viena no tendencēm, kas ir skaidra visiem, ir veids, kā attīstība arvien vairāk virzās uz energoefektīvām, ilgtspējīgām ēkām. 2021. gada 1. janvārī stāsies spēkā jauna, stingrāka Eiropas ēku energoefektivitātes direktīva. Visām ēkām, kas uzceltas pēc šī datuma, būs jābūt ar augstu energoefektivitāti. Pastāv vairākas ilgtspējīgas būvniecības sertifikācijas ar dažādām uzmanības jomām, piemēram, LEED, BREEAM un GreenBuilding, un digitalizācija var palīdzēt atvieglot ilgtspējīgu būvniecību. Vides aprēķināšanas rīki var veidot ēku dzīves cikla analīzes, aprēķināt dažādu ēku ietekmi uz vidi un palīdzēt noteikt, kā uzņēmumi var samazināt emisijas, pārskatot materiālu izvēli vai ražošanas metodes.
 9. VR / AR / MR. Virtuālās realitātes (Virtual Reality – VR) izmantošana būvniecības projektos kļūst arvien izplatītāka. Piemēram, tagad varat doties pastaigā pa virtuālo ēku un redzēt, kā tā izskatīsies, kad būvniecība būs pabeigta. VR palīdz nodrošināt labāku izpratni par projektu visiem iesaistītajiem: gan celtniekiem, gan lēmumu pieņēmējiem, gan iedzīvotājiem. Šī tehnoloģija kļūs arvien izplatītāka, un funkcija tiks iebūvēta mobilajos tālruņos. Tā vietā, lai uzvilktu pāris lielas VR brilles, viss, kas jums vajadzīgs, būs mobilais tālrunis. Paplašinātā realitāte (Augmented RealityAR) nozīmē digitālās informācijas pievienošanu reālajai pasaulei. AR būvniecībā izmanto bieži. Piemēram, AR tehnoloģiju var izmantot, lai ilustrētu instalācijas esošajās ēkās, piemēram, kā caurule iet caur jumtu vai sienu. Jauktā realitāte (Mixed Reality – MR) ir VR un AR kombinācija. Tas nozīmē, ka attiecīgais virtuālais objekts ir tik ļoti reāls, ka šķiet, ka tas ir daļa no reālās pasaules – tāpat kā hologramma. Izmantojot šo tehnoloģiju, ēkas īpašnieks var iziet savā teritorijā, uzlikt brilles un pilnībā redzēt vēl neuzbūvētu ēku. Jūs varat redzēt, kā tas izskatīsies, veicot dažus uzlabojumus vai pietuvinot detaļas. Jūs varat ieiet mājā un izjust to pirms tās uzcelšanas, redzēt skatu no dažādiem logiem, pārbaudīt, kā sienas pārvietošana ietekmēs telpas sajūtu, vai apskatīt sienas šķērsgriezumu. Šī tehnoloģija būs nozīmīga arī instalācijas nozarē.

Avots: https://www.magicad.com/