Olimpiskās spēles arī tehnoloģiju pasaulē

Jaunumi
23 Feb 2018

Šogad no 9. līdz 25. Februārim Dienvidkorejas apgabalā Phjončhanā notiek 23. Pasaules ziemas Olimpiskās spēles. Tajās piedalās gandrīz 3000 sportistu no 92 valstīm. Arī 35 Latvijas sportisti ir aizceļojuši uz tālo Phjončhanu un bobsleja divnieku ekipāža Oskars Melbārdis un Jānis Strenga ir izcīnījuši Phjončhanas olimpisko spēļu bronzas medaļu. Tomēr tikmēr kamēr sportisti piedalās un gūst medaļas Olimpiskajās spēlēs, Pasaulē populāro programmatūru ražotājs Autodesk pievērš uzmanību dažādu tehnoloģiju un dizaina izstrādei, kas padarījušas Olimpiskās spēles iespējamas un tik krāšņas.

  • Saplūsti kopā ar Olmpiskajām spēlēm

Aizmirsti par Olimpisko spēļu vērošanu caur sava televizora ekrānu, bet jūti tām līdzi ar Virtuālās realitātes brillēm. 2018. gadā IntelTrua VR system iesaistījies Pirmajā un garākajā Virtuālās realitātes pārraidē, kas bijusi līdz šim. Šādas pārraides notiek ASV, kur cilvēki var izvēlēties 3-6 VR pārraides vietas un patiesi just līdzi visam, kas notiek Phjončhanā. ASV iedzīvotājiem ir iespēja šādi vērot Olimpiskās spēles, tomēr daudzi ASV sportisti Virtuālās realitātes brilles izmanto savu treniņu laikā, lai uzlabotu, piemēram, slēpošanas vai snovbordošanas tehniku.

Sportista treniņš ar VR brillēm
Sportista treniņš ar VR brillēm

  • Labākais olimpisko atribūtu dizains

Paralēli 2018. gada Pasaules Olimpiskajām spēlēm, notiek arī dizaina nedēļa, kurā tiek pasniegtas balvas par Olimpisko medaļu dizaina vai talismanu izstrādi. Šogad Olimpisko spēļu medaļas ir veidojis Korejas dizaineris Lee-Suk-woo, kurš medaļas ir veidojis, lai izceltu Korejas kultūru. Tajās redzamās līnijas līdzinās koka tekstūrai, kas nozīmē milzīgo un smago darbu, kas ticis ieguldīts Olimpisko spēļu izveidē, bet attēlotie Korejas hieroglifi simbolizē neizmērojamo darbu un pūles, kuras ir ieguldījuši sportisti, lai sagatavotos šīm spēlēm. Šī gada Olimpisko spēļu zelta medaļa sver 586 g un sastāv no 6 g zelta, sudraba medaļas sver 580 g un sastāv no 99,9% sudraba. Abas medaļas ir smagākas salīdzinājumā ar pagājušo Olimpisko spēļu medaļām. Bronzas medaļas svars šogad ir 493 g un tā ir veidota no sarkanā misiņa.

Olimpisko spēļu zelta medaļa
Olimpisko spēļu zelta medaļa

  • Iespaidīgie attēli debesīs

Ja uzmanīgi vērojāt Olimpisko spēļu atklāšanas cermoniju, noteikti pamanījāt debesīs veidotos attēlus, kas simbolizē Olimpiskās spēles. Izrādās šos attēlus ir veidojuši 1218 Intel Shooting Star droni, kuri lidojuši debesīs un formējuši tik iespaidīgus attēlus! Tie ir aptuveni 0,3 m gari, sver līdz 3,6 kg un var lidot un formēt attēlus līdz 20 minūtēm.

Debesīs veidotais Olimpisko spēļu logo
Debesīs veidotais Olimpisko spēļu logo

  • Apslidāmās vējjakas kanādiešiem

Phjončhanā ir tik auksta ziema, ka pat visi atbraucēji no Kanādas ziemeļiem, kur vienmēr valda aukstas ziemas, sūdzējās par šādiem laikapstākļiem, tāpēc ASV apģērbu dizainers Ralfs Laurens radīja speciālas apsildīšanas sistēmas vējjakām kanādiešu sportistiem un viņu atbalstītājiem. Šai “apsildes sistēmai” tika lietots sudraba un oglekļa materiāls, kurš ticis iešūts vējjaku iekšējās oderēs un vienkārši piespiežot baterijas podziņu, tiek aktivizēta apsildīšanas sistēma. Arī meteoroloģisti ir secinājuši, ka 2018. gada Olimpiskās spēles ir aukstākās kopš 1994. gadā notikušajām Olimpiskajām spēlēm Lillehammerā, Norvēģijā.

Apsildāmās vējjakas kanādiešiem
Apsildāmās vējjakas kanādiešiem

  • Ventblack VBx2 siena

2018. gada Olimpiskajās spēlēs ir uzstādīta Huyndai telts, kurā atrodas 4 izliektas Ventblack sienas ar tūkstošiem sīku lampiņu. Ventblack sienas absorbē 99,96 % dienas gaismas un to pirms trīs gadiem veidojusi britu kompānija “Surrey NanoSystems”. Tagad šis materiāls ir kļuvis populārs dizaineru, arhitektu un kosmosa izpētes inženieru vidū. Ņemot vērā tā gaismas absorbāciju, ar tā palīdzību var radīt dažādas dimensijas objektiem vai tos viegli renderēt 3D vidē. 2018. gada Olimpiskajās spēlēs Ventblack sienu ir veidojis dizainers Arifs Khans, kurš vēlējās radīt ilūziju, ka cilvēki it kā iegrimst kosmosā un skatās debesīs uz tūkstošiem spožu zvaigžņu.

Ventblack siena
Ventblack siena