11 soļi iekšdarbu apdares rasējuma izveidei
Pastāv dažādi veidi, kā izstrādāt iekšadarbu apdares rasējumus programmatūrā Revit. Šajā rakstā atklāsim labāko veidu, kā izstrādāt apdari sienām un grīdai, izmantojot vien 11 soļus.
Izstrādā papildus sienu un grīdu plānu
Pirmais solis ir izstrādāt papildus 12 mm biezuma grīdas un sienu tipus. Nosauc izveidotos papildus elementus kā INT-FINISH Floor un INT-FINISH Wall. Modelē izveidotos elementus tur, kur vēlies norādīt konkrētu apdari projekta dokumentācijā. Ja jau esi samodelējis nesošo konstrukciju bez apdares, pārliecinies, ka tai iestatīts tik liels offsets, kāds ir apdares beizums. Tas nodrošinās to, ka grīdas kopējais augstums sakritīs ar stāva līmeni nesošajos modeļa elementos netiek iekļauti apdares slāņi.
Apvieno nesošo sienu ar apdares sienu
Pēc noklusējuma, apdares siena izvirzīsies pār atvērumiem (logiem vai durvīm). Viens no veidiem, kā labot šo problēmu ir izmantot rīku Join, kas atrodams Modify cilnē. Join izmanto, lai savienotu pamata sienu ar apdares sienu, kas automātiski izveidos atvērumus arī apdarē.
Pievieno filtrus, lai paslēptu apdares elementus dažādos skatos
Filtru pievienošana ļauj paslēpt apdares grīdas un sienas dažādos skatos. Izmantojot filtrus grīdu un sienu apdari var redzēt vienā konkrētā izvēlētā skatā, bet pārējos skatos un projekta dokumnetācijā tā kļūst neredzama.
Lai pievienotu filtrus dodies uz Visibility/Graphics izvēlni un atver Filters cilni, kurā atradīsi Add new filter.
Izveido filtru ar nosaukumu Interior finishes un definē, ka šāds filtrs darbosies uz kategorijām Walls (sienas) un Floors (grīdas). Iestati nosacījumus tā, lai Type Comments ir vienāds ar FINISH.
Pēc nosacījuma izveides, pievieno jaunizveidoto filtru skatam, kurā atradīsies grīdas un sienu apdares un atietstati parametru redzamību.
Pēdējais solis filtra iestatīšanai ir pievienot FINISH vērtības Type Comment lodziņā (šis nepieciešams, jo vēlamies izfiltrēt elementus, kā to definējām iepriekšējā solī).
Skatā, kurā iekļauts apdares filtrs ar izslēgtu tā redzamību, neparādīsies grīdu un sienu apdare. Tās būs redzamas citos skatos, tāpēc pārliecinies, ka tiek izmantotas skatu sagataves (View Teplates), lai viegli un ātri pievienotu apdares filtru vairākiem skatiem vienlaicīgi.
Izmanto rīku “Paint”, lai definētu izmantoto apdares materiālu
Lielākajā daļā projektu tiek izmantoti dažādu veidu materiāli, lai izstrādātu apdari sienām un grīdām. Tieši tāpēc iesakām izvēlēties rīku Paint (atrodams Modify cilnē), lai ietaupītu laiku un izvairītos no daudzo sienu tipu izveides.
Piemērā kā sienu apdares materiāls tika izvēlēts koks. Pēc tā iestatīšanas sākotnējais sienu modelis tiek pārvērsts par horizontālām līnijām. Noteikti pārlieciniens, vai iestatītais materiāls ir pielāgots, lai parādītu atbilstošu apdares tekstūru.
Izmanto funkciju “Split Face” kompleksu modeļu izstrādei
Ja projekta vajadzībām nepieciešams izmantot vairākus materiālus grīdu un sienu apdarēm, iesakām izmantot funkciju Split Face.
Piemērā ir izmantota Split Face funkcija, lai nodalītu dažādu materiālu izmantojumu sienu apdarei. Split Face funkcija sniedz iespēju iestatīt 2 dažādas apdares vienai sienai bez nepieciešamības modelēt vairākas sienas.
Pielāgo materiālu, izmantojot Material tag rīku
Šajā solī izveido jaunu saimes failu jeb Family File, izmantojot Material Tags veidni. Iesakām izmantot savādāku marķējuma formu, nekā eksterjera materiālu marķējumiem.
Attēlā tika izmantota sešstūra formas marķējums, kurā būs redzams izmantotā materiāla marķējums. Ievieto jaunizveidoto saimes failu savā ēkas projektā un izveido materiālu marķējumu katram izmantotajam materiālam.
Izveido Material takeoff, lai to izmantotu kā nosaukumu
Tagad ir laiks izveidot materiālu nosaukumus, izmantojot funkciju Material Takeoff. Lai to izdarītu pirms tam atver cilni View un uzklikšķini uz Shedules, lai izvēlētos Material Takeoffs. Savā projektā iesakām izmanto visus tos lauciņus, kas parādīti zemāk esošajā attēlā.
Kad esi izvēlējies funkciju Material Takeoff. Izmanto funkciju Filter, lai dabūtu tikai to informāciju, kas interesē, šajā gadījumā – apdares materiālus jeb FINISH.
Tagad atver apakšizvēlni Formating un lauku Material:Name padari neredzamu. Šajā gadījumā tas tiek izmantots tikai priekš informācijas filtrēšanas un attēlot to nav nepieciešams.
Pievieno materiāla nosaukumu ar priedēkli “FINISH”
Šajā solī vari definēt apdares materiāla nosaukumu, kas tiks iekļauts tabulā. Noteikti atceries, ka apdares materiālu definēšanai izmanto priedēkli “FINISH”. Piemērā izveidotajā tabulā ir pievienoti dažādi materiāli apdares darbu veikšanai, piemēram, paklājs, keramika un flīzes. Pirms katra no minētajiem materiāliem liekams priedēklis “FINISH”, jo kā jau pirms tam tika noskaidrots, tie attiecas uz apdari. Tabulā ir redzmas arī tāds materiāls kā ģipsis, tomēr tam nav pievienots priedēklis “FINISH”, jo tas projekta laikā netiks izmantots kā apdares materiāls.
Pielāgo Material Takeoff esošiem materiālu tabulas logu nosaukumiem
Zemāk esošajā attēlā parādīts tas, ko nepieciešams iekļaut savā projekta tabulā. Būtiski ir ņemt vērā to, ka materiāliem nav iespējams pievienot jaunus parametrus, tāpēc izmanto jau esošos un pielāgo tos savām projekta vajadzībām. Piemēram, lodziņā Material:URL vari ierakstīt izmantotā apdares materiāla nosaukumu, bet tabulas lodziņā Material: Description vari ierakstīt nepieciešamos materiāla izmērus.
- Izveido aprakstu par katru no izmantotajiem apdares materiāliem
Tagad, izveidotajā apdares materiālu tabulā vari ievadīt visu nepieciešamo informāciju par izmantotajiem materiāliem.
Izvieto tabulu un rasējumu vienā lapā
Pēdējais solis projekta apdares izveidē ir izvietot tabulu un interjera rasējumu vienā lapā. Šajā solī vari pielāgot tabulas izskatu, tabulas nosaukumu, virsraksta fontu un citus iestatījumus, kas palīdzēs vieglāk orientēties tabulā un atbildīs projekta dokumnetācijas vajadzībām. Tomēr arī šajā solī ir jāatceras būtiska nianse – mainot Type Mark materiāla marķējumu skatā, mainīsies arī materiāla vērtības tabulā.
Piesakies un uzzini vēl vairāk noderīgu padomu, apmeklējot InfoEra Latvia organizētās Revit Architecture apmācības jau 26. februārī!