Undet palīdz realizēt Scan-to-BIM projektu Rīgas radio un TV tornī

07 Jan 2020

UAB Terra Modus – profesionāliem 3D lāzeru skenēšanas un celtniecības dokumentācijas pakalpojumu sniedzējiem – un SIA Akmens Nami – BIM attīstības un pārvaldības pakalpojumu sniedzējiem – tika uzdots veikt 3D lāzera skenēšanu un izgatavot Rīgas radio un TV torņa BIM modeli, lai novērtētu aktīvu pārvaldību un pārprojektēšanas nepieciešamību.

TornisTVtornis-1a

Radio un TV tornis Rīgā, Latvijā, ir augstākais tornis Eiropas Savienībā. Tas tika uzcelts Padomju Savienības laikā no 1979. līdz 1989.gadam. Torņa augstākais punkts sasniedz 368 metrus, kas padara to par trešo augstāko torni Eiropā (pēc Ostankino torņa 540 metru un Kijevas TV torņa augstumā 385 metri) un 15. augstākais pašnesošais tornis pasaulē.

 

Uzdevums un izaicinājumi

 

Gala rezultāts bija 3D BIM modelis Autodesk Revit ar nepieciešamo LOD300 detalizācijas pakāpi.

Torņa augstums un 2,5 metru šūpošanās amplitūda torņa augšpusē bija lielākie skenēšanas izaicinājumi.

Šeit ir video, kurā redzams nekustīga statīva izlīdzināšanas burbulis pie publiskās novērošanas platformas 97 metru augstumā:

 

blank
blank
blank

 

 3 dažādu skeneru apvienošana, lai iegūtu labākos rezultātus dažādos diapazonos

Faro XTVtornis-2330 skeneris tika izmantots nelieliem diapazoniem torņa iekšpusē (attēlā attēlots zilā krāsā).

Ārējie skenējumi (attēlā sarkanā krāsā) tika uzņemti ar Trimble TX8, kas labi darbojās vidējā diapazonā.

Sakarā ar vajadzību pēc augstas veiktspējas lielos attālumos torņa augšdaļai tika izmantots Riegl Z420i (attēlā oranža).

Skenētie dati tika reģistrēti, izmantojot Faro Scene un Trimble RealWorks apstrādes programmatūru. Galīgajā projektā bija pavisam 1400 skenēšanas.

BIM modelēšana, izmantojot jaunās Undet izstrādes

Modelēšana tika pabeigta, izmantojot programmatūru AutoCAD, Revit un Undet. Torņa kontūras un stāvu plāni tika noformēti, izmantojot Undet for AutoCAD, un pārveidoti par Revit modeli, izmantojot BIM jaunās Undet izstrādes. Jaunā funkcionalitāte ļāva automātiski pārveidot DWG failu par Revit modeli, saglabājot saimes objektus, piemēram, sienas, grīdas, logus un durvis. Turklāt ar jaunieviesto paplašinājumu Undet projekts tika skatīts tieši Revit – tas palīdzēja pārvaldīt punktu mākoņa sekcijas neatkarīgi no Revit sekciju skata diapazona galīgajā modelēšanas un kvalitātes nodrošināšanas posmā.

TVtornis-3

 

 

Autors: Aurelijus Petraitis, 2017.