Francijas katedrāļu digitālā pārbaude arhitektūras saglabāšanai

03 Jan 2020

Tāpat kā cilvēki, arī ēkas noveco un regulāras diagnozes var atklāt “veselības” problēmas. Ņemot vērā arhitektūras saglabāšanu, piecas katedrāles Francijas Luāras reģionā tiek pilnībā digitalizētas 3D formātā. Pēc pabeigšanas šie digitālie apsekojumi ļaus iegūt plānus un sadaļas turpmākai atjaunošanai, nodrošinot, ka šīs dārgās celtnes var saglabāt pēcnācējiem.

Anžē katedrāle, kuru pārrauga Francijas valdība, piedāvā apmeklētājiem ieskatu tajā, ko speciālisti dēvē par Angevinas gotikas stilu. Iekšpusē gaisma plūst kā nevienā citā katedrālē – no sāniem. Tās velves ar noapaļoto profilu sākas no milzīgas pamatnes romāņu stilā, pirms turpinās uz augšu smalkā gotiskā stilā.

Sainte-Chapelle_Nuage_de_points-Column-width-700x50
Pēc digitalizācijas Anžē katedrāles kapela Sainte-Anne tika atveidota punktu mākonī. Ar Art Graphique & Patrimoine atbalstu.

Analizējot šo sarežģīto pieminekli, kas celts 12. gadsimta laikā, ir nepieciešama gan praktiska speciālistu uzmanība, gan uzlabotas tehnoloģijas. Atbildot uz Luāras Reģionālās kultūras lietu direktorāta (DRAC) izsaukumu, uzņēmumam Art Graphique & Patrimoine (AGP) tika uzdots apsekot katedrāles Anžē, Le Mans, Laval, Nantes un Luçon pilsētās.

Anžē katedrāle šobrīd ir vienīgā katedrāle, kas pilnībā digitalizēta krāsās, izmantojot lāzera skenēšanu un dronus. Mērķis: nodrošināt visaptverošu un milimetrisku ēkas datu bāzi, lai varētu iegūt plānus un sadaļas iespējamai restaurācijai.

“Medicīniski izsakoties, tas ir kā ēkas rentgena uzņemšana,” saka AGP dibinātājs Gaels Hamons. “Kultūras ministrija un Francijas Arhitektūras pārskata padome to varēs izmantot diagnozes noteikšanai un pēc tam izlemt par pareizo ārstēšanas kursu bojājumu, infiltrācijas, erozijas vai smagu patoloģiju gadījumā.” Veidojot precīzus Francijas pieminekļu ierakstus, ir izšķiroša nozīme arī tādas katastrofas gadījumā, kāda notika Parīzes Dievmātes Katedrālē 2019. gada aprīlī.

No tehniskā viedokļa lāzera skenera apkopotos datus pēc tam apkopo Autodesk ReCap Pro, un tos analizē AGP ekspertu tehniķi un inženieri, kuru daudznozaru komandā 25 cilvēku sastāvā ir arhitekti, inženieri, grafiskie dizaineri, izstrādātāji, vēsturnieki un arheologi.

Arhitektūras digitalizācija
Anžē katedrāles portāla 3D modelis. Ar Art Graphique & Patrimoine atbalstu

Izmantojot šo digitālo metodi, cilvēku interpretācija joprojām ir būtiska, lai nodrošinātu rezultātu pilnīgu uzticamību realitātei. “Lai gan mūsu izmantotie jaudīgie datori var perfekti analizēt vienkāršas formas, katedrālēs atrastās sarežģītās formas var analizēt tikai speciālisti.”

Kā pionieris savā nozarē, AGP kopš 1997. gada veic vēstures pieminekļu lāzera apsekojumus un ir izstrādājis savu procesu: Pēc 3D aptaujas pabeigšanas tas izveido 2D griešanas plānus Autodesk AutoCAD, kas ir ierasts šāda veida darba vietnēs un DRAC prasība par šo projektu.

Apmēram 30 citas prestižas ēkas, piemēram, Mont-Saint-Michel, ir digitalizētas 3D formātā. Ar Art Graphique & Patrimoine atbalstu.
Apmēram 30 citas prestižas ēkas, piemēram, Mont-Saint-Michel, ir digitalizētas 3D formātā. Ar Art Graphique & Patrimoine atbalstu.

Piemēram, kompleksa Le Mans katedrāles uzzīmēšana prasīs viena darba gada ekvivalentu. Iemesls? “Nekad vēsturiskajā piemineklī nekas nav taisns,” saka Hamons. “Cilvēka ģeometriskās interpretācijas darbs ir būtisks, jo visi darbi gadsimtu gaitā ir dažādos veidos modificēti, dekorēti un atjaunoti. Neviens dators nekad nespēs analizēt rozes formu un tai veiktās retušas. ”

“Mūsu darbs ļaus katram arhitektam precīzi reaģēt uz DRAC pieprasījumu, precīzi novērtējot izvietojumu un izmaksas,” saka Hamons. Tas ir šāda radiogrāfijas darba, kas jau veikts apmēram 30 Francijas katedrālēs, ieskaitot Notre-Dame de Paris, Amjēnu, Alès, Troyes, Soissons, Limoges, Perpignan un Puatjē, gala mērķis, piedāvājot nepieredzētas zināšanas par cilvēces mantojumu un padarot to iespējams nodot to nākamajām paaudzēm.